Jesteś na stronie:

Uklęknięcie Willy‘ego Brandta i układ PRL-RFN. Polityczne kamienie milowe w stosunkach polsko-niemieckich

7 grudnia 2020, w 50 rocznicę gestu Kanclerza Federalnego Willy’ego Brandta odbyło się sympozjum on-line pt. "Uklęknięcie Willy‘ego Brandta i układ PRL-RFN. Polityczne kamienie milowe w stosunkach polsko-niemieckich".

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundacje Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae", Fundacje im. Kanclerza Federalnego Willy’ego Brandta, Fundacje im. Friedricha Eberta oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich.

Zdjęcie kanclerza federalnego Willy’ego Brandta klęczącego przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w dniu 7 grudnia 1970 r. zapisało się w pamięci politycznej jako ikona. Również zawarty tego samego dnia układ PRL-RFN był kamieniem milowym w stosunkach polsko-niemieckich, ale też skrzyżowaniem bardzo różnych ścieżek rozwoju, stanowiąc cezurę wyznaczającą jednocześnie koniec i początek.

Pan Prezydent Aleksander Kwaśniewski otworzył dyskusję przywołując własne refleksje osobiste oraz polityczne. Zaznaczył jak ważna jest pamięć o wydarzeniu sprzed 50 lat, które tak znacząco wpłynęło na zmianę w prowadzeniu polityki wschodniej.

W pierwszej części zatytułowanej „Dwie narracje, jeden symbol i jeden europejski sukces: Jak udało się doprowadzić do przełomu?” Prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld oraz Karsten Voigt, rozmawiali o różnicach postrzegania gestu uklęknięcia Willy’ego Brandta oraz podpisania układu. Pod uwagę wzięli perspektywę zachodnioniemiecką, wschodnioniemiecką i polską oraz jak z biegiem czasu ulegała ona zmianie.

Dalsza część sympozjum z udziałem prof. dr Agata Włodkowska-Bagan, Klary Geywitz oraz Janusza Reitera pozwoliła uczestnikom przeanalizować wnioski wynikające z polityki odprężenia Willy’ego Brandta w odniesieniu do sprostania wyzwaniom politycznym początku XXI wieku?

Na zakończenie dr Nils Schmid oraz Andrzej Szejna rozmawiali na temat obecnych stosunków polsko-niemieckich.

Całość moderowała dr Agnieszka Łada, zastępczyni dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

W dyskusji udział wzięli:
• Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005
• Prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, były polski minister spraw zagranicznych, były szef Stockholm International Peace Research Institute
• Karsten Voigt, były koordynator rządu federalnego ds. stosunków transatlantyckich i poseł do Bundestagu.
• prof. dr Agata Włodkowska-Bagan, Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
• Klara Geywitz, wiceprzewodnicząca SPD, członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
• Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech
• prof. dr Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich
• dr Nils Schmid, poseł do Bundestagu, rzecznik frakcji SPD ds. zagranicznych
• Andrzej Szejna, poseł na Sejm, wiceprzewodniczący SLD ds. Międzynarodowych

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji z tego wydarzenia na stronie www.facebook.com/fundacja.amicus.europae/videos/424310235378501

Foto: Hans Hubmann