"POLICY PAPERS" nr 3/2017 "Ewolucja taktyki terrorystycznej Państwa Islamskiego?"

Autor: Tomasz Otłowski |
23.01.2017

Ostatnie dwa tygodnie 2016 roku przyniosły nie tylko kolejne tragiczne w skutkach zamachy terrorystyczne: w Niemczech (12 grudnia) i Turcji (noc sylwestrowa z 31 grudnia/1 stycznia 2017), ale też związane z tymi wydarzeniami liczne zagadki i wątpliwości co do taktyki Państwa Islamskiego (IS). Choć IS wzięło na siebie odpowiedzialność za oba ataki, to wciąż mnożą się liczne znaki zapytania dotyczące nietypowego modus operandi sprawców. Czy przebieg obu tych zamachów – największych i najkrwawszych w ostatnim czasie poza regionem bliskowschodnim – może być dowodem na ewolucję taktyki działania struktur i zwolenników IS, czy też może ataki te były operacjami podjętymi przez siły/podmioty trzecie pod „fałszywą flagą”, w obu przypadkach pod czarnym sztandarem kalifatu?

"POLICY PAPERS" nr 2/2017 "Zamachy terrorystyczne w Niemczech w 2016 r."

Autor: Kamil Szubart |
17.01.2017

W 2016 r. na terytorium RFN zostały przeprowadzone trzy duże zamachy terrorystyczne, z których szczególnie krwawy miał miejsce w Berlinie w dniu 19 grudnia 2016 r. Były to pierwsze poważne ataki przeprowadzone przez osoby motywowane ideologią globalnego dżihadu od marca 2011 r., kiedy to na lotnisku we Frankfurcie nad Menem 21-letni imigrant z Kosowa Arida Uka zaatakował autobus z amerykańskimi żołnierzami powracającymi z Afganistanu do swoich jednostek macierzystych w Wiesbaden i Ramstein1.

"POLICY PAPERS" nr 1/2017 "Co czeka Unię Europejską w 2017 roku?"

Autor: Adrian Moliński |
10.01.2017

Ubiegły rok był dla Unii Europejskiej czasem, który ciężko określić jednym krótkim słowem. Przed rokiem mało kto wierzył w takie rzeczy, jak Brexit, pogłębiający się problem migracji, rosnącą w siłę tzw. opozycję eurosceptyczną, która realnie dochodzi do władzy w państwach wspólnoty, czy odwrót Turcji od Unii, co praktycznie zamyka jej furtkę do ew. akcesji. Mało kto przewidywał, że wraz ze zmianą cyfry, nowy rok zmieni również świat w większym stopniu, niż to miało miejsce ostatnio. Warto więc zastanowić się, co może nam przynieść 2017 rok? Jaką strategię warto przyjąć? Jakie są wyzwania Unii na najbliższe 12 miesięcy ?