Jesteś na stronie:

Biuletyn "OPINIE" nr 9/2016: "Brexit... i co dalej ?”

Autor: B eata Jurkowicz |
29.06.2016

W dn. 23 czerwca 2016 roku 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej, natomiast 48,1 proc. uprawnionych zagłosowało za pozostaniem w UE. Oznacza to, że premier David Cameron nie przekonał swoich obywateli do wynegocjowanego w lutym porozumienia z Unią o wyłączeniu z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. Zjednoczone Królestwo opuści więc Unię Europejską. Co oznacza to dla Wielkiej Brytanii i samej UE?

Biuletyn "OPINIE" nr 15/2016: "Turkish Stream – rosyjska szansa na ominięcie Ukrainy ?”

Autor: Paweł Godlewski |
21.11.2016

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas odbywającego się w Stambule XXIII Światowego Kongresu Energetycznego (9-13 października 2016 roku) było podpisanie pomiędzy Rosją i Turcją międzyrządowego porozumienia odnośnie budowy gazociągu Turkish Stream. Projekt jest postrzegany jako kolejne rosyjskie przedsięwzięcie infrastrukturalne (po Nord Stream I i planowanym Nord Stream II) mające pomniejszyć potencjał tranzytowy Ukrainy oraz jako możliwa przeciwwaga dla powstającego Południowego Korytarza Gazowego. W chwili obecnej jest jednak zbyt dużo niewiadomych, żeby ostatecznie przesądzić, czy rosyjsko-turecki projekt faktycznie będzie miał tak szeroki zasięg oddziaływania.

Biuletyn "OPINIE" nr 14/2016: "Francja i Niemcy na celowniku dżihadystów”

Autor: Kamil Szubart |
27.07.2016

Zamachy terrorystyczne w Nicei, Saint-Etienne-du-Rouvray1 i dwa ataki w Bawarii2 są klasycznymi atakami przeprowadzonymi przez tzw. „samotne wilki”, osoby które nie posiadają bezpośrednich powiązań z islamskimi organizacjami terrorystycznymi, aczkolwiek działają w ich imieniu lub z ich inspiracji. Atak na południu Francji ma szczególne znaczenie, ponieważ wydarzył się w dniu święta narodowego Francji, w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego, jak również jest to najkrwawszy atak przeprowadzony przez pojedynczego dżihadystę na Starym Kontynencie. Atak w Normandii to z kolei atak na obiekt sakralny.
Z kolei dwa ataki w Niemczech z użyciem ostrych narzędzi i improwizowanego ładunku wybuchowego (IED) są pierwszymi atakami w ramach globalnego ruchu dżihadu na terytorium RFN od 2011 r. W obu przypadkach nasuwa się kilka pytań o możliwość wystąpienia kolejnych ataków. Wydarzenia we Francji i RFN inicjują kolejną publiczną debatę na temat obecnego kryzysu uchodźczego. Ma to szczególne znaczenie w kontekście RFN i coraz głośniejszej krytyki pod adresem Wilkommenskultur i kanclerz Angeli Merkel.