Jesteś na stronie:

„Cierniowa korona kryzysu. Czy czeka nas koniec zjednoczonej Europy?” - wideokonferencja.

16 kwietnia 2020 roku odbyła się dyskusja online pt. „Cierniowa korona kryzysu. Czy czeka nas koniec zjednoczonej Europy?”, która została zorganizowana przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Fundację im. Friedricha Eberta. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Fundacji Amicus Europae – Ireneusz Bil.

Celem rozmowy było rozważenie przyszłości zjednoczonej Europy, w obliczu nadchodzącego kryzysu gospodarczego, patrząc przez pryzmat trwającej, ogólnoświatowej pandemii.

Dyskusję moderowała dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Słowem wstępu dr Ernst Hillebrand (Fundacja im. Friedricha Eberta) zwrócił uwagę na to, iż nadchodzący kryzys jest pewny, w mniejszym bądź większym stopniu. Nie wiemy jaka czeka nas przyszłość, jednak niezależnie od tego co się wydarzy, musimy pamiętać, że jesteśmy w tym razem. Kraje powinny być ze sobą solidarne i współpracować, w innym przypadku będziemy w jeszcze większym kłopocie.

W rozmowie online wzięli udział : prof. dr hab. Marek Belka, dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene oraz dr Ireneusz Bil.
Według rozmówców, kryzys wynikający z panującej epidemii może mieć charakter transformacyjny, nadchodzą duże zmiany w sposobie funkcjonowania społeczeństwa, otwierają się również przed nami nowe możliwości, m. in. pracy mobilnej, zdalnego załatwiania spraw urzędowych. Może nastąpić nasilenie automatyzacji pracy i jednoczesne skrócenie drogi produkcji. Bez wątpienia przetrwamy ten trudny czas, świat z pewnością się zmieni ale prognozy przemian są mimo wszystko dosyć optymistyczne.

Niestety aktualnie obserwujemy tendencję do zamykania się, do wykorzystywania obecnej sytuacji w celach politycznych. Powinniśmy nastawić się na utrzymanie współpracy w Unii Europejskiej. Teraz najważniejsze jest aby nie zabrakło wsparcia dla służby zdrowia, obywateli i przedsiębiorstw, które znajdują się teraz w bardzo trudnej sytuacji.


Cała przeprowadzona dyskusja jest dostępna pod poniższym linkiem w serwisie YouTube :

https://www.youtube.com/watch?v=dA-8N2KFwwE&feature=youtu.be

Grafika autorstwa pracowni graficznej "DoLasu".