Jesteś na stronie:

Trzecia edycja warsztatów „Polsko-niemiecki tandem nt. bezpieczeństwa”

4 i 5 grudnia 2013 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbyła się trzecia edycja polsko-niemieckiego tandemu bezpieczeństwa. Współorganizatorami tej inicjatywy są Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" oraz niemiecka Fundacja im. Friedricha Eberta.

Warsztaty odbywają się raz razy w roku w Polsce w formie okrągłego stołu i skierowane są do zamkniętej grupy uczestników z Polski i z Niemiec. Łączą one ekspertów i decydentów, tworząc formułę do otwartej i pogłębionej polsko-niemieckiej dyskusji o wyzwaniach, trudnościach i oczekiwaniach wobec polityki bezpieczeństwa i obrony, tak w wymiarze narodowym, europejskim i globalnym .

Poprzednie dwie edycje warsztatów odbyły się w Warszawie w 2012 roku.

Uczestnicy dyskusji zasugerowali, by w latach następnych poszerzyć polsko-niemiecką dyskusję o partnerów z Francji, co pomoże poszerzyć dyskusję wokół europejskiego bezpieczeństwa o element śródziemnomorski.

W dyskusji udział wzięli m. in. posłowie do Bundestagu (Niels Annen, Hans-Peter Bartels), posłowie na Sejm RP, eksperci NATO i Komisji Europejskiej. Gościem specjalnym był Włodzimierz Cimoszewicz, Senator RP, b. Premier i Minister Spraw Zagranicznych.

Program: