Jesteś na stronie:

III Letnia Akademia Integracji Europejskiej

W dniach 19-24 września 2009 r. w Krokowej k. Gdańska. Fundacja Amicus Europae we współpracy z niemiecką Fundacją Hertie Stiftung zorganizowała III edycję Letniej Akademii Integracji Europejskiej w Krokowej. Gościem specjalnym była b. Prezydent Łotwy i Wiceprzewodnicząca Grupy Refleksyjnej UE ds. przyszłości UE Pani Vaira Vike-Freiberga.
 

Podobnie jak w latach ubiegłych, uczestnikami Akademii było 30 młodych liderów i ekspertów z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady - wyróżniających się przedstawicieli młodego pokolenia pracujących w parlamentach, organizacjach pozarządowych, administracji publicznej, sektorze przedsiębiorstw oraz mediach. Reprezentowanych było w sumie 22 państw; uczestnicy pochodzili m.in. z Austrii, Białorusi, Bułgarii, Francji, Gruzji, Macedonii, Mołdowy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, a także USA, Kanady i Malty.

Wśród wykładowców znaleźli się m.in. ambasadorowie, byli parlamentarzyści europejscy, profesorowie uczelni polskich i zagranicznych, szefowie ośrodków badawczych i think- tanków. Zapoznali oni uczestników z aktualnymi problemami procesów integracji, globalizacji oraz współczesnego kryzysu finansowego zachęcając do własnych przemyśleń i wniosków. Tygodniowy program oprócz wykładów i warsztatów zapewnił także możliwość zapoznania się z historią Polski i regionu.

Fundacja Amicus Europea przyjmowała zgłoszenia do udziału w Akademii Integracji Europejskiej wyłącznie za pośrednictwem osób polecających mentorów.

Udział w Akademii pozwolił młodym Europejczykom ze wschodniej części naszego kontynentu lepiej zrozumieć procesy integracji europejskiej oraz odnieść je do procesów transformacji i rozwoju zachodzących w ich krajach ojczystych.

Letnia Akademia Integracji Europejskiej została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu ukraińskiej Fundacji Victora Pinchuka.

Program Akademii