Jesteś na stronie:

Seminarium eksperckie nt. „Arktyka – nowe pole geopolitycznej rywalizacji państw?”

W dniu 21 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" odbyło się seminarium eksperckie nt. „Arktyka – nowe pole geopolitycznej rywalizacji państw?”.

Spotkanie, przeprowadzone na zasadach Chatham House, poświęcone było rosnącej roli obszaru arktycznego w stosunkach międzynarodowych. W debacie o politycznych, strategicznych i ekonomicznych aspektach obecnej sytuacji wokół Arktyki udział wzięli wybitni specjaliści i znawcy problematyki arktycznej i prawnomiędzynarodowej, m.in. Jakub Wolski (Ambasador tytularny ds. prawnego statusu Arktyki i Antarktyki), prof. Stanisław Pawlak (sędzia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza), prof. dr hab. Krzysztof Kubiak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, dr Michał Łuszczuk z UMCS. Pokłosiem spotkania w Fundacji stanie się specjalny raport dotyczący sytuacji w Arktyce.

„Seminarium Arktyczne” Fundacji "Amicus Europae" było pierwszym z całej serii eksperckich paneli dyskusyjnych, poświęconych najważniejszym współczesnym problemom międzynarodowym, które zorganizowane będą w przyszłym roku.